A székely írás
- Részletek
- Megjelent: 2010. október 05. kedd, 10:46
2010. október 19. kedd, 18.00
Sándor Klára turkológus, nyelvész előadása
A székely írás a legrejtélyesebb írásrendszerek egyike: tisztázatlan az eredete, hiába ismerjük jól betűit, mégis vannak olyan emlékei, amelyeket nem tudunk elolvasni, első említéséről nem tudjuk, hogy valóban ezt az írást említi-e, leghosszabb emléke csak másolatban maradt fenn, eredetije elveszett, egyik legérdekesebb emléke talán hamisítvány.
Vannak, akik kétségbevonják, hogy valóban egy régi írás utóda lenne a mai székely ábécé, és azt állítják, csak a humanisták hozták létre azért, hogy a magyarság ősiségét bizonyítsák vele. Mások szerint a negyvenezer éves "bosnyák piramisokban" már ezzel az írással írtak a falra. Sokan szeretnék iskolában megtanítani a gyerekeknek, mások nevetnek rajta, és a mucsaiság jelének tartják, ha valakit érdekel ez az írás. El tudunk-e majd valaha igazodni ezek között a kérdések között?
Sándor Klára nyelvész, turkológus, a Szegedi Tudományegyetem docense. Kutatási területe az evolúciós nyelvészet (ezen belül a nyelvi változások elmélete) és a nyelvszociológia, valamint a székely írás eredete és használatának története. Tudományos publikációi mellett rendszeresen közöl tudománynépszerűsítő írásokat, illetve vállal ilyen célú médiaszereplést. A magyarság eredetével kapcsolatos írásai a Galamus-csoport weboldalán olvashatók:
- Elzárkózás a nemzeti hagyománytól
- Az apai üknagymama és az anyai nagypapa
- A madár nem ornitológus
- Fatum Morganum
- Kis csodabogár-határozó
- A metafora rabságában
- A magyarság bölcsőjénél
- Az ismeretlen Belső-Ázsia
- Az ókori Kína ellenségei
- Attila és hunjai
- Nomád népek vándorlása Napkelettől Napnyugatig
- "Szavaimat jól halljátok..."
- A gyűrűk ura
- Kazár szótár